Budowa samolotu RC


Poradnik

Środek ciężkości - wyważenie samolotu

Każdy samolot zarówno model jak i ten prawdziwy już na etapie projektu ma wyznaczony środek cięzkości, który decyduje o charakterystykach lotu danego samolotu. Zatem wyważenie samolotu tak, aby jego środek cieżkości znajdował się w miejscu zgodnym z projektem, jest kluczowe dla zachowania stabilnego i bezpiecznego lotu.
Budując samolot z zestawu (ARF czy RTF) wystarczy przeczytać instrukcje, w której to porducent podaje gdzie znajduje się środek ciężkości. Powiedzmy, iż producent podał, że środek ciężkości znajduje cię 5 cm od krawędzi natarcia. Zaznaczmy sobie to mijsce. Jak na poniższym rysunku samolot oparty na obu skrzydłach w miejscu lini samolot powiniem zachować poziom wzdłuż kadłuba.

Jeśli samolot jest źle wyważony jak na rysunku powyżej możemy postarać się przesuąc np. baterię w kierunku do przodu przesuwająć jakoby ciężar. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż nie musimy dodatkowo obciążać samolotu, aby go wyważyć. Niestety czasem takie metody nie dają efektu i przód samolotu mimo to musimy dociążyc ciężarkami (np ołowiem). Pamiętajmy, że samolot również pownien zachować poziom poprzeczny. Czyli patrząc od przodu czy od tyłu - nie ma znaczenia :-) samolot powinien zachować poziom i żadno ze skrzdeł nie powinno się przechylać lecz trwać poziomo. Zawieszjąc samolot na dwóch sznurkach z przodu i z tyłu samolotu, możemy w łatwy sposób stwierdzić czy samolot jest wyważony prawidłowo również w tej osi.